Sunday, April 3, 2011

puc bursztyn i go

puc bursztyn i go

Puc Bursztyn i goscie - Grabowski Jan

Puc Bursztyn i goscie - Grabowski Jan

Zwierzecymi bohaterami opowiesci sa Puc i Bursztyn - dwa wiejskie pieski "rzadzace" calym podworzem, na ktorym zyja takze kaczka Melancia, kaczor Kasperek, kotka Imka. Psy wioda wesole zycie pelne przygod. Poznajemy je podczas zabawy na podworzu. Puc jest starszy, wiec pilnuje Bursztyna. Zwraca mu uwage na nieodpowiednie postepowanie i karci go. Bursztyn najchetniej biega po podworzu, lapie wroble, przepedza motyle i bawi sie koscia. Oba psy czesto sprzeczaja sie, strasza kury i kaczki, wyrzadzaja szkody w gospodarstwie Katarzyny. Lubia takze bawic sie z innymi psami pod studnia na rynku. Zycie Puca i Bursztyna zmienia sie jednak po przybyciu gosci z Warszawy: Mikada i Tiuzdeja. Miejskie pieski, wychowane "na kanapie" nie znaja smaku prawdziwego zycia. Akcja ksiazki skupia sie na przygodach i spieciach, jakie nastepuja miedzy miejscowymi i przyjezdnymi psami. Jeden z nich - Mikado tak zasmakowal w wiejskim pelnym niespodzianek zyciu, ze ucieka na odjezdnym swojej pani Agacie z pociagu i zostaje z nowymi przyjaciolmi, Pucem i Bursztynem na stale, pod bardziej juz swojsko brzmiacym imieniem Mik. Autor, by przyblizyc dzieciom swoich bohaterow oddaje im glos. Psy mowia ludzkim jezykiem, dzieki czemu dzieci moga lepiej poznac ich zwyczaje, upodobania, sympatie, a zwlaszcza pragnienia i uczucia, ktore czynia ich tak sympatycznymi i milymi partnerami dzieci i doroslych. Ksiazka ma ogromne walory wychowawcze. Uczy malych czytelnikow serdecznego stosunku do zwierzat oraz zasad zycia w gromadzie. Nadaje sie do samodzielnego przeczytania przez dzieci.   »»» ... »»»

Wstyd i nagosc
Aktualnosc problematyki wstydu O wstydzie i poczuciu wstydu Przyczynek do Schelerowskiej koncepcji wstydu De verecundia, czyli o kwestii wstydu widzianej oczyma sw. Tomasza z Akwinu Symbol nagosci w historii upadku - fragment "antropologii adekwatnej"

Publiczne prawo gospodarcze
Ksiazka Publiczne prawo gospodarcze omawia normy, ktore reguluja relacje zachodzace pomiedzy zasadami wlasciwymi dla nieskrepowanej zasady wolnosci gospodarczej, a jej publicznoprawna reglamentacja, wyplywajaca z ustaw tradycyjnie wchodzacych w zakres przedmiotu publiczne prawo gospodarcze. Rozleglosc problematyki, jaka zajmuje sie publiczne...

mitologia parandowskiego

Religia » Mitologia

Mitologia Najpiekniejsze legendy

Mitologia Najpiekniejsze legendy

Najwspanialsze legendy z mitologii greckiej opowiedziane przez samego krola bogow. Mam na imie Zeus. Panuje nad Olimpem – palacem bogow, a takze nad calym ogromnym wszechswiatem. Interesuja mnie takze ludzie. Przez cala wiecznosc obserwuje zwyklych smiertelnikow i niesmiertelnych. Ach! Te epopeje, te gwaltowne milosci, te zdrady, te goraczkowe walki! Ilez wspomnien! Czy chcesz, zebym Ci je opowiedzial? Pomyslmy... o skrzydlatym koniu Pegazie, o Heraklesie, Orfeuszu i Eurydyce, o Odyseuszu... Opowiesci juz klebia sie na moim jezyku. Od ktorej zaczac?   »»» ... »»»

mitologia parandowskiego

Mitologia slowianska - Bialczynski Czeslaw

Mitologia slowianska - Bialczynski Czeslaw

MITOLOGIA SLOWIANSKA to pierwsza w historii literatury proba odtworzenia wierzen, religii i bajecznych dziejow Slowian w zamknietym ksztalcie mitologii. Pierwszym z czterech tomow jest "Ksiega Tura" (wydanie drugie, poprawione [wyd. I - Baran i Suszczynski, Krakow 2000]), Wielki Tajemnik Slowian zawierajacy mozliwie pelny zapis wierzen, podan, mitow, legend, obrzedow i rytualow religijnych, wiedzy magicznej czyli kultury duchowej, jaka wytworzyla cala Slowianszczyzna na przestrzeni trzech i pol tysiaca lat obecnosci w dziejach. W zamierzeniu autora cztery ksiegi maja dac przystepny dla przecietnego czytelnika, atrakcyjny w formie obraz kultury duchowej i materialnej naszych przodkow, ktora stanowi o poczuciu zakorzenienia kazdego z nas we wspolnocie jaka jest Polska, Slowianszczyzna, a szerzej rowniez Europa czy kultura indoeuropejska. Zebrane przez autora mity i podania - z obszaru od Balkanow po Polske i od Polabia po wschodnie krance Ukrainy i Rosji - zostaly skomponowane w jedna calosc, tworzac zrab mitologii staroslowianskiej. Jest to beletrystyczna, chronologiczna opowiesc o tym, co dzialo sie od stworzenia swiata po czas mitycznych poczatkow pierwszych panstw slowianskich. Ksiazka w swoim ukladzie jest wzorowana na "Mitach greckich" Roberta Gravesa. Autor nadal jej ksztalt trojwarstwowy. Pierwsza warstwa to wartka opowiesc fabularna, czysta tresc mitu, podania, legendy czy opowiesci bajecznej, pozbawiona komentarzy. Drugi poziom stanowia przypisy umieszczone pod kazdym rozdzialem. Zawieraja one poszerzony opis oparty na kronikach historycznych i materialach...   »»» ... »»»

Bartosz B. 2009-04-16
Wszystko ok, proste procedury skladania zamowienia, rozne mozliwosci zaplaty i szybkie dostarczenie ksiazki prosto do domu w nienaruszonym stanie.
Ocena: 5

Polska gospodarka - Wilczynski Waclaw
Prezentowana ksiazka jest komentarzem Waclawa Wilczynskiego do wydarzen i spraw nurtujacych polska gospodarke w pierwszych latach XXI wieku, publikowanym w formie felietonow od 2003 do 2006 roku na lamach tygodnika „Wprost". Mysla przewodnia niniejszych rozwazan byla troska o dobra polityke gospodarcza, rozpoznanie i rozwiazywanie...

Mitologia chrzescijanska - Walter Philippe

Mitologia chrzescijanska - Walter Philippe

Czy istnieje cos takiego jak mitologia chrzescijanska? Czy nie jest to swoista sprzecznosc? Pod nieco przewrotnym tytulem tej ksiazki kryje sie fascynujaca podroz w swiat przedchrzescijanskich tradycji Europy, dawnych wierzen i legend, w ktorych osadzilo sie sredniowieczne chrzescijanstwo, zmieniajac je i wykorzystujac na swoj uzytek. Autor - profesor literatury francuskiej na Uniwersytecie w Grenoble - z dociekliwoscia detektywa bada zrodla zwyczajow, ktore do dzis towarzysza chrzescijanstwu, choc ich poczatki siegaja duzo odleglejszych czasow. Jego naukowe sledztwo przynosi zaskakujace rezultaty, przywraca zapomniane konteksty dobrze znanych wyobrazen i tradycji.   »»» ... »»»